top of page
  • Zdjęcie autoraPaulina Hejn-Kępkiewicz

Kalymnos

Zaktualizowano: 27 wrz 2023

Obecna sytuacja geopolityczna z pewnością nie zachęca do podróżowania szczególnie do Grecji, gdzie jak głoszą media, stacjonują uchodźcy z Afganistanu i Syrii. Na wyspie Kos, byłam tylko kilka godzin. Uchodźców nie widziałam. Na wyspie Kalymnos stoją tylko puste namioty!

Klymnos, to przepiękna grecka wyspa, u wybrzeży Turcji.

W sam raz dla pasjonatów wspinaczki skałkowej. Można tu znaleźć trudności wspinaczkowe dla każdego: dzieci, dziadków, początkujących i profesjonalistów.

Życie na wyspie nie jest drogie. Można znaleźć kwaterę dla czterech osób, z tarasem i pięknym widokiem na morze do 27 Euro/doba. Tyle nas to kosztowało.

Produkty w sklepie, jak i rachunki w restauracjach są porównywalne do cen w Polsce.

Jak się tam dostać?

Połączenie najbardziej ekonomiczne, to Kraków – Kos (Ryanair). Z Kos promem na Kalymnos, a potem taryfą do kwatery.

Wspinaczom proponuję zakwaterowanie się w miejscowości Masouri.

Miejscowość położona najbliżej głównych rejonów wspinaczkowych Kalymnos.

Blisko Grande Groty, gdzie co roku odbywa się wspinaczkowy festiwal Petzl:

Plaże na Kalymnos są głównie kamieniste. Warto zabrać ze sobą buty z gumową podeszwą. Ułatwia to chodzenie, jak i chroni przed licznymi jeżowcami.

Woda słona, przejrzysta, jej temperatura zależy od pory roku. W maju morze Egejskie ma około 20C, co oznacza, że jest i tak cieplejsze niż latem w Bałtyk.

Lepiej nie zapominać o kremie z filtrem, przynajmniej 30. Nie dość, że ochroni twoją skórę, to również kieszeń. 150 ml kremu przeciwsłonecznego kosztuje 16,80 Euro.

Dużą wartością dodaną pobytu na wyspie jest wypożyczenie skuterów (8-12 Euro dzień). Dzięki nim w pięknych okolicznościach przyrody, z wiatrem we włosach, jadąc szpalerem oleandrów, zwiedzasz całą okolicę. Możesz dotrzeć do każdego rejonu wspinaczkowego w szybkim czasie i przy niewielkich kosztach!

Jest tam super!

Ja już tęsknię za tym miejscem, wrócimy tam na pewno!


16 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

BUDAPESZT

Comments


bottom of page