top of page
  • Zdjęcie autoraPaulina Hejn-Kępkiewicz

Kalymnos

Obecna sytuacja geopolityczna z pewnością nie zachęca do podróżowania szczególnie do Grecji, gdzie jak głoszą media, stacjonują uchodźcy z Afganistanu i Syrii. Na wyspie Kos, byłam tylko kilka godzin. Uchodźców nie widziałam. Na wyspie Kalymnos stoją tylko puste namioty!

Klymnos, to przepiękna grecka wyspa, u wybrzeży Turcji.

W sam raz dla pasjonatów wspinaczki skałkowej. Można tu znaleźć trudności wspinaczkowe dla każdego: dzieci, dziadków, początkujących i profesjonalistów.

Życie na wyspie nie jest drogie. Można znaleźć kwaterę dla czterech osób, z tarasem i pięknym widokiem na morze do 27 Euro/doba. Tyle nas to kosztowało.

Produkty w sklepie, jak i rachunki w restauracjach są porównywalne do cen w Polsce.

Jak się tam dostać?

Połączenie najbardziej ekonomiczne, to Kraków – Kos (Ryanair). Z Kos promem na Kalymnos, a potem taryfą do kwatery.

Wspinaczom proponuję zakwaterowanie się w miejscowości Masouri.

Miejscowość położona najbliżej głównych rejonów wspinaczkowych Kalymnos.

Blisko Grande Groty, gdzie co roku odbywa się wspinaczkowy festiwal Petzl:

https://www.youtube.com/watch?v=6sCOPtbITvo.

Plaże na Kalymnos są głównie kamieniste. Warto zabrać ze sobą buty z gumową podeszwą. Ułatwia to chodzenie, jak i chroni przed licznymi jeżowcami.

Woda słona, przejrzysta, jej temperatura zależy od pory roku. W maju morze Egejskie ma około 20C, co oznacza, że jest i tak cieplejsze niż latem w Bałtyk.

Lepiej nie zapominać o kremie z filtrem, przynajmniej 30. Nie dość, że ochroni twoją skórę, to również kieszeń. 150 ml kremu przeciwsłonecznego kosztuje 16,80 Euro.

Dużą wartością dodaną pobytu na wyspie jest wypożyczenie skuterów (8-12 Euro dzień). Dzięki nim w pięknych okolicznościach przyrody, z wiatrem we włosach, jadąc szpalerem oleandrów, zwiedzasz całą okolicę. Możesz dotrzeć do każdego rejonu wspinaczkowego w szybkim czasie i przy niewielkich kosztach!

Jest tam super!

Ja już tęsknię za tym miejscem, wrócimy tam na pewno!

9 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Piękne miejsce, położone na wysokości 2060 m n. p. m.. Docieramy tam górskimi serpentynami. Podczas ostrej zimy, wskazane są łańcuchy. Region narciarski to około 100 km tras (od niebieskich do czarnyc

Magiczne miejsce, nie tylko dla narciarzy zjazdowych. Spełnienie odnajdą tu również miłośnicy skiturów, jak i ci którzy lubią off Scsdsdsdfsf Aby miejsce było w pełni wykorzystane, zważywszy na jego w

bottom of page