top of page
  • Zdjęcie autoraPaulina Hejn-Kępkiewicz

Narty w Lungau

Zaktualizowano: 27 wrz 2023

Każdego roku odkrywamy nowe atuty tego miejsca, które przyciągają nas ponownie.

O wszystkich tych atrakcjach, zaraz szczegółowo napiszę.

Zacznę od narciarstwa zjazdowego, ponieważ ono przyciąga tutaj rzeszę turystów, w szczególności rodziny z dziećmi.

Mauterndorf, zlokalizowany w sercu Lungau, ma znakomite połączenie skibusami do czterech regionów narciarskich:

Grosseck – Speiereck – 2 min

Aineck – Katschberg – 10 min

Fanningberg - 20 min

Obertauern - 25 – do 30 min.

Skibuss oczywiście w cenie skipassu.

Dla małych dzieci 3-5 lat zaczynających naukę jazdy na nartach, polecam Aineck – Katchberg od strony Aineck. Znajdziecie tam wyciąg dywanowy oraz łatwą niebieską trasę zaraz przy dolnej stacji krzesełka.

Dla rodzin z dziećmi już jeżdżącymi na trasach niebieskich, na pierwsze dni, proponowałabym Fanningberg oraz Grosseck – Speiereck. Są tam trasy każdej trudności, z przewagą tych łatwych.

Wytrawnych narciarzy, o dobrej kondycji fizycznej zachęcam do odwiedzenia Obertauern. W tym roku moje dzieci „przeciągnęły” mnie przez wszystkie trasy właśnie na Obertauern. Trzykrotnie zjechaliśmy z pełnej muld, czarnej, najtrudniejszej trasie regionu. W dniu następnym poszliśmy na basen (Tamsweg), gdzie większość czasu spędziłam na leżaku, relaksując się oczywiście!!!

Na każdy z tych czterech, przedstawionych przeze mnie regionów należy przeznaczyć przynajmniej jeden dzień, stąd proponuję skipass 5 z 7 zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Wyczynowcom nie zamierzam doradzać, sami muszą zdecydować, jaki skipass wybrać! ;))

Dla tych, dla których narciarstwo zjazdowe wieje nudą, Lungau ma dużo do zaoferowania! W zasięgu skipassu, aby nie zmęczyć się podchodzeniem na skiturach, znajdują się specjalnie wytyczone trasy offpistowe na Fanningbergu. Podobnie jest również w obrębie każdego z tych czterech podregionów. Znajdziecie tam szereg miejsc oficjalnie nieoznakowanych jako offpistowe, ale równie, bądź bardziej atrakcyjne niż na Fanningbergu.

Co robić w tzw: „day off”?

Basen w miejscowości Tamsweg, to po pierwsze, ale....

…zachęcam również do odwiedzenia zamku w Mauterndorf. Na zwiedzanie zamku należy przeznaczyć ok. 1-2 godziny. Zamek jest zrobiony w formule, gdzie można poczuć się jego mieszkańcem. Odrestaurowane komnaty, jadalnie, sypialnie a nawet ubikacja - pozwalają zapoznać się z historią na żywo. Ciekawą atrakcją jest możliwość przymierzenia replik historycznych strojów i zrobienie sobie w nich zdjęć. Na terenie jest też sklepik i restauracja. Dzieci oprócz zwiedzania mogą również pobawić się na atrakcyjnym placu zabaw ze zjeżdżalniami i linami do wspinaczki.

Co dla tych, którzy lubią wyzwania górskie, a dzieci mogą zostawić pod opieką np. dziadków?

Polecam wycieczki skiturowe. W Lungau znajdziecie ogrom tego typu tras.

Do najciekawszych i osobiście sprawdzonych należą:

- Tour PREBER 2740 m npm. Początek w miejscowości Prebersee lub Lessach

- Tour Gumma. Początek przy stacji Lessecher Skilift.

Co jeszcze?

Pobyt w Mauterndorfie w okresie Świat Wielkanocnych, dostarcza niespotykanych przeżyć. W Wielki Piątek w dniu upamiętniającym Mękę i Śmierć Chrystusa na Krzyżu, już od bladego świtu słychać w całej miejscowości nawoływania „Mamma Mia” w akompaniamencie strzelających marakasów. Przyznam, że było to dla mnie dość przerażające, wyglądało to jak zapowiedź wojny....brr bardzo nieprzyjemne!

Wielka niedziela, symbolizująca Zmartwychwstanie Chrystusa w Mauterndorfie jest dniem radosnym, wesołym, wokół rozpalane są olbrzymie ogniska, a radość widać wszędzie. Jest to ewidentnie dzień kończący Wielki Post, a ludzie bawią się do białego rana!

Pojedźcie, zobaczcie!


13 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page